Paroedura ibityensis (již nemám)

    


Popis : Pochází z ostrova Madagaskar, oblast suchý les, trnitá step až horský masiv. Jedná se o poměrně malého gekona, dorůstajícího do 10cm, vč.ocásku. Mláďata mají po vylíhnutí cca 3cm a jsou velmi pestře zbarvená, jak rostou, toto zbarvení se ztrácí a přechází do světle hnědé s tmavšími skvrnami. Dospívají kolem jednoho roku. Jsou to noční gekoni.

Terárium : Postačí o rozměru 40x30x30cm pro skupinku 1,2. Pro větší skupinu pořídíme raději i o něco větší terárium. Vždy chováme pohromadě jen jednoho dospělého samce + několik samic. Velice vhodná je v teráriu 3D zadní stěna (skalky, terásky ....), gekoni velice rádi šplhají a skáčou. Umí lézt i po skle. Na dno dáme písek, nebo písek smíchaný s rašelinou, kůru, mech ..... Umístíme vhodné větve a úkryty (korková roura, keramický úkryt, kůra, kameny), které jsou velmi důležité, gekon musí mít možnost se přes den někam schovat !!!! Terárium vyhříváme jednou žárovkou umístěnou v keramickém květináči. Postačí 25W, případně 40W, dle velikosti terária a naměřené teploty, která by se měla pohybovat přes den 25-30°C, přes noc pokles na 20-23°C. Svítíme v létě 11-12hod., přes zimu snížíme na 8-10hod., v noci nesvítit !!! Vlhkost by se měla pohybovat cca 50-70%, postačí, když večer porosíme jeden roh terária a někam do rohu zároveň umístíme mělkou misku s vodou. Vodu je nutné často měnit !!

Krmení : Hmyzem (cvrčci, mouchy, pavouci, červi .....) Nejčastěji se ke krmení používají cvrčci odpovídající velikosti (pro mláďata mikrocvrčky a pro dospělce cvrčci do 1cm). Mláďata krmíme každý den, dospělé jedince 2-3x týdně. Každé krmení je dobré obalit ve vitamínových směsích s vápníkem (Roboran, Plastin ....). Vitamíny a vápníkem obohacujeme i krmení, které dáváme krmnému hmyzu. Občas gekonům můžeme předložit moučné červy, mají je velice rádi.

Rozmnožování : Dospělé samice kladou od dubna do září zhruba každý měsíc po dvou vápenitých vajíčkách, které zahrabávají do vlhkého písku. V teráriu to poznáme podle vyhrabaného, nebo nakupeného písku. Ten musíme opatrně odkrýt a vajíčka vyjmout pokud možno ve stejné poloze v jaké byly v teráriu a takto je položit na inkubační substrát. Pokud je vajíčko oplodněné, to znamená, že samice byla v teráriu se samcem, po pár dnech začne růžovět a v posledních dnech před líhnutím, jsou patrné tmavší skvrny. Pokud vajíčko zůstane bílé, či nažloutlé, je neoplodněné a mláďat se nedočkáme.

Vajíčka po vyjmutí z terária přendáme do malých plastových krabiček na vlhký vermikulit a umístíme do inkubátoru. Pokud inkubátor nemáme, můžeme vajíčka přendat do krabiček s inkubačním substrátem a nechat zavřená v teráriu, nebo položit na teráriu. I taková vajíčka se odinkubují. Délka inkubace je závislá na nastavené teplotě, čím nižší teplota, tím delší doba inkubace, ale zdravější a odolnější mláďata. U  mě při teplotě 27°C, je doba inkubace přibližně 70dní. Teplota se může pohybovat 25-30°C. Při teplotách okolo 27°C se líhnou samice, při teplotách 30°C samci.

Čerstvě vylíhnuté mládě je dobré ponechat ještě 0.5-1den v krabičce v inkubátoru, ihned po vylíhnutí se svléká a je dobré mu dopřát čas na "rozkoukání". Potom přemístím mláďata do menších odchovných terárií 25x25x25cm, které jsou velmi jednoduše zařízené : kryt se žárovkou 7W, úkryt, pár větví a malá mělká mistička s vodou (třeba nějaké víčko). Mláďata jsou malinká a příliš velké množství vody by mohlo způsobit utonutí. Každý večer po zhasnutí světla lehce porosím jeden roh terária. Mláďata přijímají potravu 2-3den po vylíhnutí a s ohledem na velikost mláděte, musíme dávat mikrocvrčky, které pokaždé posypeme Roboranem.

Pohlaví lze rozeznat zhruba ve čtyřech měsících, samci mají vystouplá pouzdra hemipenisů u kořene ocasu (prostě takové dvě bulky), samičky tyto znaky nenesou. Zhruba ve 3 týdnech jsou již připravená jít k novému majiteli, ale lepší je ještě pár týdnů počkat.