Teratolepis fasciata (Hemidactylus imbricatus)

Na jaře roku 2015 mě učarovali tito malí gekonci, sehnat je nebyl velký problém a tak jsem 9.5.2015 z plzeňské burzy odjižděla se šesti mláďaty. Stáří bylo kolem jednoho měsíce a velikost asi 2.5 - 3cm. Z mláďat nakonec byli 4 samci a dvě samičky, dva samce jsem prodala a nechala si 2,2.

V roce 2016 jsem ještě od kolegy teraristy získala určenou samičku, kterou jsem ke skupince přidala v roce 2017.

V roce 2018 je skupinka 4 jedinců již stará a nechám je dožít a jednu mladší samičku jsem přenechala kamarádce. Přesto jsem se dočkala třech mláďat.

POPIS :

Rozšíření : Indie, Pákistán - skalnaté a kamenité biotopy.

Popis : Velikost do 10cm, baculatější druh s krátkým, silně mrkvovitým osacem. Základní zbarvení je šedé s několika souvislými podélnými, černými pásy, přes které jsou umístěny příčné světlé proužky. Pásky jsou i na hlavě, jeden ve tvaru "U" a na končetinách. Zemní druh, i když má přísavné lamely a dobře vyvinuté drápky.

Chov : Samička snáší po 1-2 vápenitých vajíčkách v intervalech 10-20dní, inkubujeme na suchém písku, při teplotě 26-28°C a inkubační doba je závislá na teplotě a činí 60-100dní. Samičky jsou velmi plodné a při dobrém krmení dají za rok až 10 snůšek. Z toho důvodu je důležité veškerou potravu saturovat vitamínominerální směsí a do terária umístit rozdrcené vaječné skořápky. Jde o krátkověký druh, dožívající se cca 3let. Je důležité před prvním pářením, nechat samičky řádně dospět, alespoň 15-18 měsíců.

Terárium : Polosuché, vyšší vrstva substrátu - písek, kameny, občas porosit, teplota 25-30°C, noční mírný pokles, zimování 1-2 měsíce.