Goniurosaurus hainanensis - gekončík čínský (již nemám)

 

Popis : Pochází z ostrova Hainan v Tonkinském zálivu u Číny, obývají vlhké, relativně chladnější jeskyně. Je to větší, asi 20cm dlouhý a štíhlý gekončík. Hlava je protáhlá, oči mají pohyblivá oční víčka, končetiny dlouhé s dlouhými prsty a drápy, bez přísavných lamel. Mláďata jsou tmavě hnědá až černá s příčnými pruhy v barvě oranžové, či žluté. Postupem času se základní barva mění na světlejší hnědou až šedou a barevné pruhy jsou méně výrazné. Zbarvení je dost variabilní, sama mám samičku, která je v těle šedivá se skvrnami a pruhy má dost výrazné, ostatní dva gekončíci jsou v těle spíše do hnědé barvy a pruhy mají méně výrazné. Dříve bývalo jednotné označení Goniurosaurus lichtenfelderi, později došlo k uznání hainanensis jako samostatného druhu. A dle přečtených článků, se má vyskytovat i nižinná a horská forma a také samozřejmě dochází ke křížení. Proto nejspíš různá barevná variabilita.Dospívají kolem jednoho roku. Jsou to noční gekoni.

Terárium : Pro pár postačuje o rozměru 60x30x30cm, pro skupinu o více jedincích volíme i větší terárium. Sama chovám skupinu 1,2 v teráriu o rozměru 80x40x40. Jen je nutné dodržet zásadu, pouze jeden samec s několika samicemi, např. 1,2 nebo 1,3. V teráriu by neměl chybět dostatek úkrytů, živé rostliny, větve, kůra, mech ..... Zadní 3D stěna gekonům rovněž vyhovuje, velice dobře splhají. Na dno dáme rašelinu, nebo rašelinu s pískem. Gekončík vyžaduje vlhké terárium, rosením udržujeme vkhkost kolem 70-90%. Gekončíkům vyhovuje teplota pohybující se 22-26°C, dlouhotrvající teploty nad 28°C pro ně mohou být smrtelné. V létě používám úspornou, nehřející 25W žárovku pro dosvícení, v zimě vyměním za výhřevnou 25W a svítím jen několik hodin odpoledne. Údržbu terária provádíme dle potřeby : každý den - vizuální kontrola chovanců, techniky, rostlin, rosení, 2-3x týdně - krmení, výměna vody, odstranění trusu, měsíčně - umytí a odstranění nečistot ze skel (nepoužívat saponáty), jednou za půl roku - výměna substrátu, pokud je potřeba, můžeme i vyměnit rostliny. 

Krmení : Krmím výhradně cvrčky, v dospělosti gekoni jsou schopni pozřít i celkem velkého cvrčka. Mláďatům dáváme každý den, dospělým jedincům 2-3x týdně. Veškeré krmení obaluji v Roboranu. Ke krmení ale lze použít i jiný hmyz - šváby, smýkaný hmyz, pavouky, mouchy ..... Zkoušela jsem jim dát i moučné červy, ale nechtějí je.

Rozmnožování : zatím nemám vlastní zkušenosti, jen z toho, co jsem přečetla. Samičky kladou přes jaro a léto po dvou kožovitých vajíčkách do kladiště (vlhká rašelina). Vajíčka inkubujeme při nižších teplotách cca 24-26°C, ale vyšší vlhkosti cca 70-90%. Inkubační dobu jsem zatím nikde nedohledala, ale předpokládám, že se bude pohybovat kolem 60-70dní. Doufám, že se příští rok zadaří a o odchovech napíši z vlastní zkušenosti.

Dne 30.11.2014 jsem goniurosaury prodala z důvodu pořízení gekonů Nephrurus levis levis a nedostatku místa pro všechna terária.